Elektronické občanky příští rok. Zjednoduší jednání s úřady

Prokázání totožnosti na dálku nebo podání daňového přiznání online jen pomocí občanky. Díky novým občanským průkazům s elektronickým čipem prý odpadne obíhání úřadů. Ministerstvo vnitra navíc chystá speciální Portál občana.
Elektronické občanky příští rok. Zjednoduší jednání s úřady

Obecní úřady dnes vydávají hned tři druhy občanských průkazů. V mimořádných případech a maximálně na půl roku můžete dostat občanku bez strojově čitelných údajů. Pokud občanku měníte standardně, máte na výběr ze dvou možností. Buď se spokojíte s občanským průkazem se strojově čitelnými údaji, nebo si připlatíte 500 korun za průkaz s kontaktním elektronickým čipem. Na občanku si pak můžete nahrát elektronický podpis – za jeho ověření zaplatíte dalších 400 až 500 korun.

Od poloviny roku 2018 ale budou elektronické občanky povinné pro všechny a poplatek za jejich vydání se zruší. Jako prostředek pro elektronickou identifikaci budou sloužit i bez elektronického podpisu.

Měnit se budou postupně
Hromadná výměna občanských průkazů nás nečeká. Elektronické občanky budou úřady vydávat postupně – jak bude končit platnost starých občanek. Kdo by chtěl průkaz s čipem dřív, zaplatí za něj 200 korun. Výměna čeká i toho, kdo má elektronickou občanku už teď. Podle informací zveřejněných na webu Ministerstva vnitra jde o technologii, na kterou se nevztahují dnešní bezpečnostní certifikace. Občanku se starým čipem ale půjde vyměnit zadarmo ještě před koncem její platnosti.

Elektronický občanský průkaz má nově sloužit jako jeden z prostředků pro bezpečné prokázání totožnosti při využívání online služeb na portálech veřejné správy. Jednoduše řečeno: záležitosti s úřady nově vyřídíte z domova jen díky občance. „Stát by měl svým občanům nabídnout nejen kvalitní online služby, ale i jednoduchý a bezpečný nástroj, pomocí kterého se budou moci k těmto službám přihlašovat. Díky občance s čipem, která může být na základě nového zákona zdarma pro každého, už nebude nutné pamatovat si desítky přihlašovacích údajů k jednotlivým službám a portálům. Elektronická občanka se tak stane základním klíčem k online službám státu,“ popisuje výhody budoucích elektronických průkazů náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal.

Portál občana
V souvislosti s plošným zavedením elektronických občanek připravuje Ministerstvo vnitra web Portál občana. „Jde o univerzální webový portál určený zejména k orientaci v řešení jednotlivých životních situací a pro elektronickou komunikaci s veřejnou správou. Elektronický občanský průkaz bude v tomto případě sloužit k bezpečnému přihlašování k osobnímu účtu,“ vysvětluje Ondřej Krátoška z tiskového oddělení ministerstva.

V osobním účtu bude mít každý občan přístup k údajům, které o něm vedou informační systémy veřejné správy. Zároveň uvidí vlastní přijaté a podané dokumenty, například daňové přiznání. V portálu půjde nastavit upozornění na končící platnost nejrůznějších osobních dokladů, sledovat online stav svých podání nebo platební bilanci vůči úřadům. „Bez dalších přihlašování bude možné využívat jednotlivé služby úřadů, které se k portálu připojí – ať už v rámci státní správy nebo jednotlivých měst a obcí. Do budoucna bychom chtěli zavést také možnost online platby nejrůznějších poplatků,“ popisuje plány ministerstva Krátoška.

Zdroj: https://www.penize.cz/